Orientação Sprint Funchaldom 18-01-2009 21:49
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2007

    Pl    Stno Name                                        YB Club                                    Time 



D15  (6)                  1.4 km   19 C           

     1       1 SARA MORAIS                                 95 (062) CAMadeira                        14:30 
     2      78 NISIA AGUIAR                                95 (139) GD Estreito                      16:32 
     3      13 DÉBORA GOMES                                96 (152) Q10                              21:56 
     4       4 SÓNIA SÁ                                    96 (139) GD Estreito                      24:29 
     5      12 EDILMA MENDONÇA                             96 (152) Q10                              31:02 
     6    4356 MARIA SOARES                                   (062) CAMadeira                        51:53 



H15  (7)                  1.4 km   19 C           

     1    4165 ROBERTO AZEVEDO                                (139) GD Estreito                      10:04 
     2    4162 LUÍS MIGUEL                                    (139) GD Estreito                      10:27 
     3      84 JOÃO SILVA                                  97 (139) GD Estreito                      12:16 
     4      87 AFONSO DA SILVA                             97 (139) GD Estreito                      12:44 
     5      17 DIOGO COSTA                                 98 (062) CAMadeira                        13:51 
     6       3 FRANCISCO SILVA                             95 (139) GD Estreito                      17:20 

            20 MARIANO CONCEIÇÃO                           95 (152) Q10                                dns 



D17  (1)                  1.7 km   20 C           

     1       7 FILIPA GONÇALVES                            92 (130) O LICEU                          18:03 



H17  (6)                  1.7 km   20 C           

     1    3020 DIOGO LADEIRA                                  (062) CAMadeira                        14:54 
     2      22 VICTOR CAIRES                               92 (152) Q10                              16:07 

          3787 ANTÓNIO TREMURA                                (062) CAMadeira                          dns 
          4354 VITOR ORNELAS                                  (062) CAMadeira                          dns 
            68 JORGE DANTAS                                92 (130) O LICEU                            dns 
          4080 DAVID ALVES                                    (150) ADRAP                              dns 



H20  (4)                  2.9 km   30 C           

     1    4348 RUI SILVA                                      (130) O LICEU                          23:52 
     2      42 FÁBIO LEAL                                     (130) O LICEU                          26:39 
     3     104 FRANCISCO AZEVEDO                              (062) CAMadeira                        27:07 

            23 GABRIEL FIGUEIRA                            89 (152) Q10                                dns 



D20  (5)                  2.9 km   30 C           

     1    4477 SARA CAIRES                                    (130) O LICEU                          30:53 

             8 JOANA CORREIA                               90 (130) O LICEU                            dns 
            67 CHRISTINE GOMES                             92 (130) O LICEU                            dns 
            10 ANA OLIVEIRA                                91 (130) O LICEU                            dns 
          4199 JOANA CORREIA                                  (130) O LICEU                            dns 



H21  (23)                 3.4 km  50 m   30 C     

     1    3785 NELSON BAROCA                               80 (062) CAMadeira                        21:42 
     2    2983 JOAO GOMES                                  78 (062) CAMadeira                        21:53 
     3    4492 MAURÍCIO MENDES                             77 (152) Q10                              22:03 
     4    4213 EMANUEL COSTA                               77 (062) CAMadeira                        22:23 
     5    2161 SIDÓNIO JESUS                               78 (062) CAMadeira                        22:24 
     6    3027 PEDRO ALVES                                 83 (062) CAMadeira                        24:03 
     7    2151 BRUNO BERENGUER                             78 (139) GD Estreito                      24:15 
     8    2804 NELSON NUNES                                   (150) ADRAP                            26:11 
     9    2323 AFONSO FREITAS                              80 (062) CAMadeira                        27:10 
    10    4198 SÉRGIO LOPES                                79 (073) CMO FUNCHAL                      27:45 
    11    2135 HONORIO TEIXEIRA                            75 (073) CMO FUNCHAL                      28:19 
    12    4464 PEDRO DAMIÃO                                79 (062) CAMadeira                        29:01 
    13    4212 DUARTE HENRIQUES                            88 (062) CAMadeira                        29:05 
    14    2773 MARCO VIEIRA                                78 (073) CMO FUNCHAL                      29:19 
    15      24 LINO ALVES                                  89 (150) ADRAP                            30:52 
    16      25 DAVID FAZENDEIRO                            79 (152) Q10                              31:18 
    17    4461 MARCO RIBEIRO                                  (000) INDIVIDUAL                       36:28 
    18    4670 HUGO BATISTA                                   (150) ADRAP                            44:29 

          2512 VITOR SOUSA                                 74 (073) CMO FUNCHAL                         mp 
          3026 ORLANDO SILVA                               71 (139) GD Estreito                         mp 
          2980 RUI RODRIGUES                               86 (062) CAMadeira                           mp 
            26 JOÃO BARREIROS                              78 (152) Q10                                dns 
            27 LUIS MENDES                                 76 (152) Q10                                dns 



D21  (19)                 2.9 km   30 C           

     1    3817 DEBORA SILVA                                89 (073) CMO FUNCHAL                      23:45 
     2    2174 PAULA RODRIGUES                             67 (073) CMO FUNCHAL                      24:41 
     3    4425 ANA GOUVEIA                                 80 (137) LCM                              25:18 
     4    2488 ALEXANDRA SOUSA                             78 (062) CAMadeira                        27:29 
     5    2272 ADRIANA LADEIRA                                (062) CAMadeira                        29:24 
     6      15 TÂNIA LIMA                                  80 (152) Q10                              30:40 
     7    3150 EUGÉNIA AZEVEDO                             65 (039) CP TELECOM                       30:48 
     8    3713 SUSANA GRAÇA                                76 (062) CAMadeira                        31:03 
     9    3210 NI PERDIGÃO                                 72 (073) CMO FUNCHAL                      31:11 
    10    4084 SANDRA SANTOS                               79 (062) CAMadeira                        31:15 
    11      11 HENRIQUETA COSTA                            76 (062) CAMadeira                        31:28 
    12      14 ALEXANDRA PIRES                             77 (152) Q10                              34:50 
    13    3286 DONITA BARRADAS                             79 (073) CMO FUNCHAL                      35:19 
    14    3217 RUBINA ROCHA                                81 (073) CMO FUNCHAL                      38:17 
    15    4195 SUSANA SILVA                                   (062) CAMadeira                        45:14 

            16 MARINA SIMPLÍCIO                            78 (152) Q10                                 mp 
          3338 RUTE SILVA                                  79 (062) CAMadeira                          dns 
          2269 NADIA MERONI                                   (062) CAMadeira                          dns 
          3585 RITA ROCHA                                  72 (062) CAMadeira                          dns 



H35  (13)                 3.2 km   30 C           

     1    2156 NUNO GONÇALVES                              66 (073) CMO FUNCHAL                      19:21 
     2    2150 XAVIER VIEIRA                               69 (062) CAMadeira                        19:45 
     3    2125 ARMANDO DA SILVA                            70 (062) CAMadeira                        21:49 
     4    2141 SÉRGIO PERDIGÃO                             72 (073) CMO FUNCHAL                      22:51 
     5    2271 RICARDO LADEIRA                                (062) CAMadeira                        24:36 
     6    2168 MAURO GOMES                                 72 (062) CAMadeira                        26:16 
     7    3711 SANDRO RODRIGUES                            71 (062) CAMadeira                        27:00 
     8    2166 JOÃO LUZ                                    68 (062) CAMadeira                        28:03 
     9    2268 JOAO MENDONCA                                  (062) CAMadeira                        28:21 
    10    2162 FRANCISCO JESUS                             70 (062) CAMadeira                        29:22 
    11      28 JOSE RAMOS                                  74 (503) CDGARACHICO                      29:51 
    12    2299 LICÍNIO FEIJÃO                              66 (150) ADRAP                            30:41 

          2982 FREDERICO JESUS                             72 (062) CAMadeira                           mp 



H45  (10)                 3.2 km   30 C           

     1    2120 JUSTINO NÓBREGA                             55 (073) CMO FUNCHAL                      23:13 
     2    2266 JOSÉ NUNES                                  61 (062) CAMadeira                        25:49 
     3    2264 CARLOS MORAIS                               63 (062) CAMadeira                        27:05 
     4    3983 JOSÉ SARDINHA                               64 (039) CP TELECOM                       27:15 
     5    2364 ANTÓNIO AMADOR                              58 (073) CMO FUNCHAL                      30:19 
     6      29 JOSE ROSARIO                                59 (062) CAMadeira                        33:20 
     7    4196 CARLOS SILVA                                   (062) CAMadeira                        39:49 

          2111 RAMIRO ALVES                                   (150) ADRAP                               mp 
          2288 JOÃO SOARES                                    (062) CAMadeira                          dns 
            77 SEVERINO OLIM                               61 (137) LCM                                dns 



OPT1  (19)                1.7 km   20 C           

     1    4341 JOSÉ FREITAS/ MARIA AZEVEDO                 56 (039) CP TELECOM                       17:12 
     2      31 FÁBIO PESTANA                               76 (062) CAMadeira                        17:14 
     3      30 SÓNIA GOMES/ GONÇALO TAVARES                77 (062) CAMadeira                        17:34 
     4    4678 ANA ROCHA/ TIAGO ROCHA                      71 (039) CP TELECOM                       22:19 
     5      19 CLAÚDIA PARREIR/ JOSÉ BETTENCOURT           85 (152) Q10                              22:46 
     6      34 RUI ALVES                                   94 (150) ADRAP                            23:37 
     7    4668 LUISA ALVES                                    (150) ADRAP                            23:46 
     8    4679 MARIA ROCHA/ CARLA ROCHA                    61 (039) CP TELECOM                       25:17 
     9      64 CRISTINA HENRIQUES                          83 (000) INDIVIDUAL                       25:42 
    10      35 MARIA SOUSA/ MERCES SOUSA                   57 (504) ESKAPE                           26:24 
    11      36 FÁTIMA GREGORIO/ CARLOTA                    71 (504) ESKAPE                           26:54 
    12      33 JOSE OLIVEIRA/ ROSA OLIVEIRA                50 (039) CP TELECOM                       27:53 
    13    4676 PEDRO ROCHA                                 97 (039) CP TELECOM                       30:42 
    14      18 IVONE FERREIRA                              83 (152) Q10                              31:50 
    15      44 LIDIA MONTEIRO/ CRISTINA COUTO                 (000) INDIVIDUAL                       40:30 
    16    4665 SOFIA ALVES                                    (150) ADRAP                            43:44 

            32 MARISA PEREIRA                              83 (000) INDIVIDUAL                         dns 
          4666 DÉBORA LEÇA                                    (150) ADRAP                              dns 
            21 JOSÉ BETTENCOURT                            97 (152) Q10                                dns 



OPT2  (30)                2.5 km   27 C           

     1    4664 ALITO LEÇA                                     (150) ADRAP                            19:39 
     2    4667 EMANUEL BARRETO                                (150) ADRAP                            20:48 
     3      40 ANABELA PATURRO/ GABRIELA RIBEIRO           80 (152) Q10                              21:48 
     4    3335 DANIEL FARIA                                77 (062) CAMadeira                        22:32 
     5      58 MARCO SOUSA                                 77 (062) CAMadeira                        22:37 
     6    4663 ALEXANDRE FERREIRA                             (150) ADRAP                            22:51 
     7      45 RODOLFO FERREIRA                            74 (000) INDIVIDUAL                       23:02 
     8    4355 ANA PIMENTA/ JENNY PIMENTA                  79 (073) CMO FUNCHAL                      23:04 
     9    3149 FRANCISCO AZEVEDO                           63 (000) INDIVIDUAL                       23:05 
    10    4297 MORGADO DIAS/ SANDRA GOMES                  71 (039) CP TELECOM                       24:31 
    11    4298 LUIS GOMES/ CRISTINA FREIRE                 76 (039) CP TELECOM                       24:54 
    12      80 NUNO/FRANÇOIS/ PEDRO                        83 (000) INDIVIDUAL                       25:23 
    13      38 GRAÇA SANTOS/ CATARINA                      78 (152) Q10                              26:21 
    14    3984 SANDRA MENDONÇA                                (062) CAMadeira                        26:30 
    15      57 JORGE GONÇALVES                             59 (504) ESKAPE                           26:54 
    16      65 MARTA NUNES                                 78 (000) INDIVIDUAL                       28:06 
    17     103 MARCIO CAPELO                                  (000) INDIVIDUAL                       28:17 
    18      43 JOAO RICARDO/ MARIA DE JESUS                   (000) INDIVIDUAL                       29:55 
    19     102 NELSON ALVES                                   (000) INDIVIDUAL                       30:14 
    20      39 MARIA PINHEIRO                              63 (152) Q10                              33:19 
    21      41 CHANTAL/VANESSA/ NATIVIDADE                 97 (152) Q10                              33:46 
    22      60 LAURA ABREU/ DANIELA ABREU                  97 (000) INDIVIDUAL                       47:59 
    23    3330 CARLOS ALVES                                   (062) CAMadeira                        49:46 

            94 FERNANDO PACHECO                            72 (000) INDIVIDUAL                          mp 
            37 SANDRA MIRANDA                              80 (062) CAMadeira                           mp 
           101 MARKUS ODENTHAL                                (000) INDIVIDUAL                          mp 
            79 DIOGO SOUSA                                 93 (000) INDIVIDUAL                         dns 
            99 PAULO DE CARVALHO                           75 (000) INDIVIDUAL                         dns 
            48 MÓNICA SOUSA                                78 (000) INDIVIDUAL                         dns 
            53 BRUNO SOUSA                                 79 (000) INDIVIDUAL                         dns